Relative Team - home
Menu
Kontakty
E-mail: team@relativeteam.eu
Tel.: +420 776263010
Fax: +420 226210206

Relative Team
Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kdo je online
Neznámý čtenář
Vyhledat text

Předpověď počasí


Rekord pokořen, nicméně nelze uznat

Ve dnech od 16.9. do 19.8.2008 byla v areálu Falcon Air na letišti v Prostějově připravena šedesátka parašutistů k překonání devět let starého parašutistického rekordu v disciplíně skupinová formace.
cesky rekord-nahled

Zadání bylo jasné – utvořit skupinovou formaci v co největším počtu parašutistů. K tomu patří samozřejmě i zajištění leteckého parku. Myšlenka se formovala od ledna letošního roku a realizace včetně koordinace lidí a techniky vyvrcholila v srpnu. Zajistit formaci tří stejných letadel, pilotů, mechaniků a v neposlední řadě i parašutistů a rozhodčích byl trochu oříšek. Hlavním koučem byl pan Ivan Coufal z dalekého parašutistického centra Empuria Brava, který má velké zkušenosti z mezinárodních formací. Vše se podařilo, ovšem počasí se ukázalo jako nepřekonatelný soupeř. Od pondělí všichni čekali na nebe, které bude splňovat podmínky pro seskok. Ať je to, jak je to, rekord je na druhém místě. Nejdůležitější je bezpečný start, seskok a přistání.


Ve čtvrtek vznikla naděje na zahájení pokusu a boj o čas nastal. První start byl rozřazovací a letadla odstartovala v pětiminutových intervalech. Po vyhodnocení filmových záběrů se šlo hned naostro. První pokus – formace o 43 lidech, v chycené formaci bohužel chybělo 5 parašutistů. Druhý pokus 38 a chyběli 3 parašutisté. Třetí pokus 40 a chyběli 4. Poslední pokus, který byl nejslibnější, byla formace o 37 lidech, ovšem zase se nepodařilo zapojit 4 sportovce.


Pravidla jsou jasná a přesná. Rekord lze uznat, když je překonán o 10 procent. Tuto podmínku jsme splnili ve všech pokusech. Druhá podmínka je, že počet parašutistů nahlášených před pokusem o rekord se musí ve vzduchu za volného pádu spojit. To se nám bohužel nepodařilo splnit. Všeobecná zkušenost praví, že pro zkoordinování všech parašutistů k dosažení rekordu je potřeba v tomto případě asi okolo 8 pokusů. Bohužel počasí to nevzalo v úvahu a tuto šanci nám nedalo.


Ovšem našla se zde i pozitiva. První start ukázal na součinnost letadel tak, jak by měla létat v příštím roce v prvním týdnu září, a to na Mistrovství Evropy a Světovém poháru v parašutismu, který bude v areálu Aerokubu Falcon Air v Prostějově. Všichni parašutisté vydrželi po celou dobu plánovaného tréninku i když celé dny jen pršelo a pršelo. Úroveň všech parašutistů byla více než vynikající, což ocenil i hlavní trenér, který má zkušenost ze světových rekordů. Bezpochyby zde byli ti nejlepší, přišli ti, co chtěli a měli zájem. To, že se sešel šedesátičlenný sbor parašutistů, kteří se mohli zapojit do rekordu, svědčí o výborné úrovni českého parašutismu.Poděkování patří organizátorům Martinu Dlouhému, Jakubovi Sklenkovi, Janu Klapkovi, Pavlu Skotákovi, Ivanu Coufalovi, Olomouckému kraji a městu Prostějov. Obětavou práci vykonali rozhodčí Oldřich Svozil, Ladislav Horák, piloti a mechanici společností JUMP-TANDEM, S.A.S., Rovněž AČR za letovou součinnost na letišti.

Závěrem : V červnu 2009 jdeme do toho znovu.

Předběžný termín 9.-12.6.2009 nebo 23.-26.6.2009

M.S.

| Autor článku: Josef Stolín | Vydáno dne 20. 09. 2008 | 3284 přečtení | Informační e-mail | Zdroj: www.falconair.cz

Český pohár RW4
Flattr
Spolupracujte s námi
Rádi by jste zde zveřejnili článek nebo informace z vaší dropzony?

Máte námět na článek?

Něco vám zde chybí?

Chcete zde inzerovat?

Máte zájem o spolupráci?

              ...kontaktujte nás
Naši partneři
© Relative Team, využití obsahu jen po domluvě s provozovatelem webu | Vytvořeno v redakčním systému phpRS | RSS