Relative Team - home
Menu
Kontakty
E-mail: team@relativeteam.eu
Tel.: +420 776263010
Fax: +420 226210206

Relative Team
Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!

Kdo je online
Neznámý čtenář
Vyhledat text

Předpověď počasí


Z vesmíru volným pádem a rychlostí zvuku

Felix Baumgartner chce znovu posunout hranice lidských schopností a dovedností. Tentokrát míří opravdu vysoko. Až do vesmíru. Chce se totiž stát první člověkem v historii, který svým tělem prolomí rychlost zvuku!
2010_02_23_01


Za pomoci speciální kapsle a horkovzdušného balónu vystoupá do nejvyšších vrstev stratosféry. Minimálně by chtěl dosáhnout výšky 36 kilometrů nad zemským povrchem, aby pak díky speciálně vyvinutému tlakovému skafandru skočil volným pádem a dosáhl rychlosti více než 1 Machu. A následně samozřejmě za pomocí padáku bezpečně přistát na zem. Pokud se vše podaří dle plánu, mise Red Bull Stratos překoná čtyři světové rekordy naráz. A především také díky datům získaným z tohoto projektu budou moci špičkoví vědci posunout standardy letecké bezpečnosti dál a odhalí další možnosti létání.

2010_02_23_02Je to už 50 let, kdy plukovník US Air Force Joseph Kittinger skočil z výšky téměř 32 kilometrů nad zemským povrchem a otevřel tak dvěře pro zkoumání vesmíru. Je to právě jeho rekord, který je stále nepřekonán a který by mu Felix rád vzal. Kittinger k tomu říká: „Mnoho lidí se v minulých padesáti letech pokoušelo zlomit mé rekordy a mnozí to nepřežili. Teď ale věřím, že díky unikátním testům a s naprosto jedinečným týmem, nezmérnému úsilí Red Bullu a Felixovým výjimečným schopnostem Red Bull Stratos uspěje.“


Z Baumgartnerových kousků je asi nejznámější ten, kdy za pomoci karbonového křídla přeletěl kanál LaManche. „Tohle je ale opravdu skok do neznáma. Nikdo přesně neví, co s lidským tělem udělá přechod na nadzvukovou rychlost. Zřejmě se to brzy dozvíme. A budoucí vesmírné projekty potřebují najít cestu, jak v případě nouze opustit loď ve velké výšce,“ dodává na vysvětlenou Baumgartner.

Dr. Jonathan Clark, který byl jako doktor na šesti vesmírných misích raketoplánů říká, že krom unikátních dat lze najít na projektu i další věci. „Myslím, že Red Bull Stratos by mohl být velkou inspirací pro mladší generace. Felix je podobným průkopníkem, jakými byli kdysi první kosmonauti.“Zdroj: www.redbull.cz

| Autor článku: Josef Stolín | Vydáno dne 23. 02. 2010 | 4425 přečtení | Informační e-mail

Český pohár RW4
Flattr
Spolupracujte s námi
Rádi by jste zde zveřejnili článek nebo informace z vaší dropzony?

Máte námět na článek?

Něco vám zde chybí?

Chcete zde inzerovat?

Máte zájem o spolupráci?

              ...kontaktujte nás
Naši partneři
© Relative Team, využití obsahu jen po domluvě s provozovatelem webu | Vytvořeno v redakčním systému phpRS | RSS